START - Anna Kornak - Artysta Kowal

(nota biograficzna)
Różnie czas wytycza koleiny ludzkiego życia. Trudno powiedzieć co jest zrządzeniem losu lub przypadkiem, a co następstwem świadomego wyboru i działania.
W jej przypadku z całą pewnością twórczość artystyczna jest bardziej świadectwem pasji podtrzymywanej dla wewnętrznej satysfakcji, niż środkiem do życia.
Urodziła się i wychowała w Warszawie. Tu stawiała swoje pierwsze kroki edukacyjne. Szkoła podstawowa, średnia, a następnie studia na... Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie dane jej było rozwijać swoich zdolności pod kierunkiem artystów. Do dziś pozostała samoukiem.
Nie jest artystą profesjonalnym i bardzo tego żałuje. Choć z drugiej strony cóż wart jest status artysty profesjonalnego bez duszy, serca, iskry Bożej i pracowitości. A tego jej nie brakuje. A jeżeli do tego dojdzie wnikliwa obserwacja życia – wytwór musi cechować zaskakująca spostrzegawczość i pomysłowość. Umie skwapliwie wykorzystać naturalne walory obrabianego surowca, umie wydobyć z topornego metalu myśl, czy wręcz sentencję. Potrafi nadać swym dziełom zabarwienie dyskretnego erotyzmu, dalekiego od seksualnej sprośności czy dosadnego seksualizmu.
Takie są prace, jeżeli tworzy się dla przyjemności, z potrzeby ducha i talentu. Ale trzeba żyć i zarabiać na potrzeby doczesne, trzeba coś każdego dnia włożyć do garnka. I tu powstają prace wykonywane na zamówienie lub pod spodziewane potrzeby przypadkowego nabywcy. Muszą one zadowalać gusty przeciętnych, normalnych ludzi. Nie można sobie pozwolić na realizację skomplikowanych, rewolucyjnych form, bo któż odważy się na takie śmiałe rozwiązania w swoim mieszkaniu. Nieśmiałe próby obcowania ze sztuką w naszych domach i obejściach nieprędko zostaną wyparte przez świadomy wybór tego jedynego, niepowtarzalnego wystroju tego jednego, indywidualnego stylu.

 

 

 

 

start | oferta1 | oferta2 | media | kontakt | linki